Zakon o izmenama i dopunama zakona o privatnom obezbeđenju stupio je na snagu 21.11.2018. godine, a stupanjem na snagu Pravilnika o načinu vršenja poslova tehničke zaštite i korišćenja tehničkih sredstava 01.01.2020. detaljno su definisana pravila i procedure u korišćenju tehničke zaštite. Po slovu Zakona, svako pravno i fizičko lice koje poseduje bilo koji oblik tehničke zaštite, smatra se korisnikom privatnog obezbeđenja. U sisteme tehničke zaštite spadaju sistemi video nadzora, alarmni sistemi, GPS praćenje vozila,
kontrola pristupa, evidencija radnog vremena i sl.
Svaki posao na sistemu tehničke zaštite, bilo da je u pitanju planiranje sistema, projektovanje, montaža ili održavanje, spada u poslove privatnog obezbeđenja i za njegovo obavljanje je neophodno posedovanje licenci koje izdaje MUP RS, kako za firme koje obavljaju ove poslove, tako i za zaposlene angažovane na tim poslovima.
Pravno lice i preduzetnik poslove privatnog obezbeđenja može vršiti samo na osnovu i u okviru zaključenog pisanog ugovora sa pravnim licem, preduzetnikom ili fizičkim licem kome pruža usluge.
Svaki posao na sistemu tehničke zaštite se sme obavljati isključivo u skladu sa Planom tehničke zaštite koji svaki objekat koji koristi tehničku zaštitu mora posedovati.
Plan tehničke zaštite se izrađuje u skladu sa merama zaštite zahtevanim od strane korisnika usluga, ako su u pitanju objekti preduzetnika i mikro pravnih lica ili objekti za stanovanje, odnosno u skladu sa Aktom o proceni rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja – ako se radi o objektima većih pravnih lica (mala, srednja i velika).
Zakon se odnosi i na sisteme ugrađene pre donošenja zakona, čije korišćenje su korisnici u obavezi da prilagode odredbama Zakona i Pravilnika u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu Pravilnika, dakle, najdalje do 01.07.2020.
Dakle, ako već posedujete neki od pomenutih sistema, u obavezi ste da njegovu upotrebu prilagodite zahtevima Zakona, tako što ćete:
– uraditi Akt o proceni rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja (nije obavezan za preduzetnike, mikro pravna lica i objekte za stanovanje)
– uraditi Plan tehničke zaštite postojećeg sistema (obavezan za sve)
– sistem tehnički prilagoditi zahtevima Zakona o privatnom obezbeđenju
– sklopiti ugovor za održavanje tog sistema
Za uvođenje novih sistema tehničke zaštite Zakon uređuje i nalaže sledeće procedure:
– izradu Akta o proceni rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja (nije obavezan za preduzetnike, mikro pravna lica i objekte za stanovanje),
– izradu Plana sistema tehničke zaštite (obavezan za sve),
– izradu Projekta sistema tehničke zaštite (parametri za izradu Projekta, izvode se iz Plana tehničke zaštite),
– montažu, ugradnju, podešavanje, puštanje u rad i obuku ovlašćenih korisnika od strane licenciranog lica
– sastavljanje zapisnika o tehničkom prijemu koji mora potpisati i lice sa licencom za vršenje poslova nadzora nad izvođenjem
– izdavanje potvrde da je tehnička zaštita izvedena u skladu sa propisima
– obavezno održavanje sistema tehničke zaštite i čuvanje projektne dokumentacije.
Sve ovo mora obaviti firma koja je nosilac odgovarajućih licenci MUP-a.
Manicom CcTv doo poseduje sve potrebne licence u skladu sa Zakonom o privatnom obezbeđenju:
Ukoliko sklopite ugovor sa nama ne samo da ćete uskladiti tehničko obezbeđenje sa aktuelnim Zakonom već ćete obezbediti pravilno funkcionisanje sistema koji posedujete.
Šta je još bitno znati:
Nadzor nad izvođenjem radova nije propisan kao obavezan, ali je predviđeno da tehnički prijem mora potpisati lice licencirano za poslove nadzora nad izvođenjem.
Iz ovog proizilazi da u slučaju da sistem tehničke zaštite izvodi firma koja nema licencu za vršenje poslova nadzora nad izvođenjem, korisnik mora angažovati i firmu koja takvu licencu poseduje, da vrši posao nadzora nad izvođenjem i potpiše tehnički prijem.
Licence fizičkim licima omogućavaju zaposlenje u pravnom licu ili kod preduzetnika sa licencom za obavljanje delatnosti, ali ne i samostalno obavljanje poslova.
Preduzetnici koji imaju lične licence, ali ne i licence za preduzetničku radnju kao pravno lice, ne mogu obavljati poslove privatnog obezbeđenja.
Firme koje koriste sopstveno obezbeđenje ili za sopstvene potrebe vrše održavanje, instaliranje ili projektovanje sistema tehničke zaštite, takođe moraju biti licencirane (licenca za samozaštitu).
Zabranjeno je obavljanje bilo kakvih poslova obezbeđenja ili instaliranja sistema tehničke zaštite od strane lica koja nemaju licencu MUP-a, i nisu zaposleni u pravnom licu koje ima važeću licencu.
Izvod iz kaznenih odredbi Zakona o privatnom obezbeđenju, koje se tiču korisnika sistema tehničke zaštite:
Član 78.
Novčanom kaznom od 500.000 do 2.000.000 dinara i zaštitnom merom zabrane pravnom licu da vrši određene delatnosti u trajanju od šest meseci do tri godine, kazniće se za prekršaj pravno lice ako:
2) za vršenje poslova privatnog obezbeđenja angažuje pravno lice, preduzetnika ili fizičkolice bez licence za vršenje poslova privatnog obezbeđenja (član 8. stav 1); Odgovorno lice u pravnom licu kazniće se novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara i zaštitnom merom zabrane odgovornom licu da vrši određene poslove u trajanju od tri meseca
do jedne godine, za prekršaje iz stava 1. ovog člana.
Član 80.
Novčanom kaznom od 500.000 do 2.000.000 dinara, kazniće se za prekršaj pravno lice koje koristi usluge privatnog obezbeđenja ako:
1) nema zaključen pisani ugovor sa pravnim licem ili preduzetnikom za privatno obezbeđenje koje je angažovalo da mu pruža te usluge (član 20. stav 1);
2) ne prihvati da na vidljivom mestu istakne obaveštenje da je objekat ili prostor koji se koristi za javnu upotrebu, zaštićen video obezbeđenjem ili ako arhivirane snimke ne čuva najmanje 30 dana ili ako ih, na zahtev, ne stavi na uvid ovlašćenom policijskom službeniku (član 32. stav 1);
Za radnje iz stava 1. ovog člana, kazniće se za prekršaj i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 50.000 do 150.000 dinara.
Za radnje iz stava 1. ovog člana, kazniće se za prekršaj preduzetnik koji koristi usluge privatnog obezbeđenja novčanom kaznom od 250.000 do 500.000 dinara.
Za radnje iz stava 1. ovog člana, kazniće se za prekršaj fizičko lice koje koristi usluge privatnog obezbeđenja novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara.
Član 81.
Novčanom kaznom od 100.000 do 1.000.000 dinara, kazniće se za prekršaj pravno lice koje koristi usluge privatnog obezbeđenja ako ne osigura održavanje i servisiranje tehničkih sredstava u skladu sa ovim zakonom i ugovorom (član 35. stav 2).
Za radnju iz stava 1. ovog člana, kazniće se za prekršaj i odgovorno lice u pravnom licu koji koriste usluge privatnog obezbeđenja novčanom kaznom od 25.000 do 80.000 dinara.
Za radnju iz stava 1. ovog člana, kazniće se za prekršaj preduzetnik koji koristi usluge privatnog obezbeđenja novčanom kaznom od 50.000 do 250.000 dinara.
Za radnju iz stava 1. ovog člana, kazniće se za prekršaj fizičko lice koje koristi usluge privatnog obezbeđenja novčanom kaznom od 25.000 do 80.000 dinara.
Član 83.
Novčanom kaznom od 500.000 do 2.000.000 dinara, kazniće se za prekršaj pravno lice koje obavlja samozaštitnu delatnost, ako:
1) za obavljanje samozaštitne delatnosti nije dobilo odgovarajuću licencu (član 45. stav 1); Za radnje iz stava 1. ovog člana, kazniće se za prekršaj i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 50.000 do 150.000 dinara.
Za radnje iz stava 1. ovog člana, kazniće se za prekršaj preduzetnik koji organizuje samozaštitnu delatnost, novčanom kaznom od 250.000 do 500.000 dinara.
Za sve nejasnoće ili dodatne informacije, možete nam se obratiti telefonski 011/244 31 22, 066/55 33 55 ili elektronskom poštom na info@cctv.rs.