100% kupaca bi
preporučilo ovu
prodavnicu

Recenzije prodavnice

Hoopla.rs

Hoopla.rs

Šta je to aktivna a šta pasivna mrežna oprema?

Dok radimo, kreiramo određeni sadržaj koga je potrebno razmeniti i to putem računarskih mreža (lokalnih i internet). Ukupna količina svih tih podataka praktično nije merljiva, dok je sistem koji omogućava tu razmenu podataka u neprekidnom razvoju desetinama godina. Taj sistem se sastoji od različitih vrsta opreme koju koristi.

Postoji više načina podele opreme, a jedna od osnovnih i glavnih je podela na:

Pasivnu mrežnu opremu

Aktivnu mrežnu opremu.

Međutim, čak i ova podela se zasniva na dva kriterijuma i to su:

Prema upotrebi električne energije za funkcionisanje same opreme. Ovde ćemo napomenuti da za rad pasivne opreme nije potrebna struja, dok za aktivnu jeste.

Druga podela je prema mogućnosti logičkog odlučivanja, a to znači za potrebe usmeravanja mrežnog saobraćaja.

Šta sačinjava aktivnu mrežnu opremu?

To su svi elektronski uređaji koji prihvataju i dalje prosleđuju saobraćaj unutar računarskih mreža, odnosno, sadrže memoriju i procesor, a pasivna oprema je zapravno žični sistem (optika i bakar) i ona zapravo služi da se aktivna oprema poveže na pravi način.

Dakle, aktivnu mrežnu opremu čine uređaji koji omogućavaju aktivno upravljanje mrežnim prometom. Zajednička osobina im je da imaju procesor i memoriju.

Aktivna mrežna oprema se sastoji od:

Kompjutera i servera koji stvaraju saobraćaj

Switch preklopnika i usmerivača (rutera), čija je uloga da usmere promet od izvora do odredišta.

Od čega se sastoji pasivna mrežna oprema?

To su:

Kablovi

Konektori

Razvodni paneli (switching panel, patch panel, punch down panel…)

Komunikacijski ormari

Sistem za napajanje električnom energijom (vodovi, naponske letve, sklopke, sistem za hlađenje).

Spomenimo hub, koji se smatra delom pasivne opreme, jer nema nikakvu logičku funkciju usmeravanja saobraćaja. Njegova uloga je u tome da pojača signal koji prima i da isti prosledi na sve portove.

Saznajte više o kablovima

Kablovi se koriste da bi se prenosio signal između komunikacijske opreme i kompjutera. Dalje, to bi značilo da se za različite tipove signala koriste drugačije vrste kablova, na primer: za prenos napona, bakar, kao i optički kabal za prenos svetlosnog signala.

Navešćemo primere za kablove:

Twisted pair ili uvrnuta parica (ona se sastoji od osam žica, koje su isprepletene u parove). Za ta četiri para žica postoji spoljna zaštita, a takođe mogu da budu obmotane zaštitom protiv smetnji. Spomenimo i konektor i utičnicu za UTP kabal.

Optičko vlakno – ovde razlikujemo singlemode, gde svetlost ulazi u vodič samo pod jednim uglom, kao i multimode – ovde svetlost ulazi pod više uglova u određenom rasponu.

Ostala pasivna oprema

Patch panel

Komunikacijski ormar

Naponska letva

0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaPovratak u prodavnicu